1

LENFATİK SİSTEM

Toksik Bir Dünya

Lenfatik sistemi bağışıklık sisteminin bir parçası olarak düşünün. Lenfatik sıvı, metabolik atıkları, toksinleri ve ölü hücreleri çeşitli yollarla (mukus, idrar, ter vb.) atılmak üzere sağlıklı dokulardan uzaklaştırır. Lenf düğümleri lenfatik sıvıyı filtreler ve virüsleri, bakterileri, mikropları veya toksinleri yakalarlar, böylece lenfositler bunlarla baş edebilir ve hastalanmamızı önleyebilir.

Lenfatik sistem vücutta en çok gözden kaçan ancak önemli sistemlerden biridir. İki ana dolaşım sisteminden biridir (diğeri kardiyovaskülerdir) ve bakımı da aynı derecede önemlidir.

Lenf düğümleri boyunda, kasıkta, koltuk altlarında, göğsünüzün ve karnınızın çevresinde bulunur. Lenfatik sistemi vücuttaki sıvıların sağlıklı dengesini koruyan bir grup organ, damar ve dokudan oluşur. Lenfatik sistem organları kemik iliğinizi, timusunuzu ve lenf düğümlerinizi içerir.

Mutfak lavabosu tıkandığı zaman ya da kanalizasyonlar çalışmadığında  kötü kokular yaymaya başlar ve  bakteriler için üreme alanı haline gelir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda tesisatçıyı çağırıyor tamir ettiriyoruz. 

Ancak kendi drenaj sistemimiz (diğer adıyla lenfatik sistem) tıkandığında tesisatçı çağıramayız; sağlığımızı kendi ellerimize almalıyız.

Lenfatik Sisteminizin Tıkandığının İşaretleri

Aşağıdaki durumlardan şikayetçiyseniz lenfatik sisteminiz tıkanmış olabilir:

· Cilt rahatsızlıkları (akne, egzama, sedef hastalığı, dermatit, kaşıntılı ve kuru cilt vb.)

· Ağrı bozuklukları (artrit, bursit, fibromiyalji vb.)

· Açıklanamayan yaralanmalar

· Soğuk eller ve ayaklar

· Bilinç kararması

· Su tutma

· Aşırı kilo veya selülit

· Kronik yorgunluk

· Sinüs enfeksiyonları

· Baş ağrıları

· Sindirim bozuklukları

· Büyümüş lenf düğümleri

· Kanser

Lenf Akışını Nasıl Sağlayabilirsiniz?
1. Susuz Kalmayın

Lenfatik sistemimizi temiz tutmak istediğimizde en önemli madde susuz kalmamaktır. Lenfatik sistem suyun düzgün akmasını gerektirir. Sonuçta, lenf sıvısı esas olarak sudan oluşur, işlev görmesi ve akması için suyun yeterli miktarda alınması ve dengeli bir şekilde dağıtılması gerekir. Sabahları en az 1 litre ılık limonlu su içmek, lenfatik sistemi harekete geçirerek toksinlerin atılmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Gün içerisinde 2 litre daha içmek vücudunuzu temiz ve berrak tutmak için yeterlidir.

2. Egzersiz
Kendi yerleşik pompasına (kalp) sahip olan kardiyovasküler sistemin aksine, lenfatik sistemimiz, lenf sıvısını hareket ettirmek için kasların ve eklemlerin kasılıp gevşemesine dayanır. Egzersiz yapmak dokulara, hücrelere oksijen taşır ve toksinlerin dolaşımına yardımcı olur, böylece olmaları gereken yere yani uygun şekilde atılım için böbreklere ulaşırlar. Lenfatik sistem için en iyi egzersiz türlerinden bazıları ribaund (mini trambolinde zıplamak), dans etmek, yoga yapmak, yüzmek ve ister inanın ister inanmayın, gülmek! Derin nefes almaya benzeyen kahkaha, diyaframın ve karın kaslarının hareket etmesine yardımcı olur, bu da lenflerin damarlar boyunca itilmesine yardımcı olur. 

3. Derin Nefes Almak
Derin nefes almak, akciğerlerinizin yanı sıra lenfatik sistem için de harika bir egzersiz şeklidir. Vücudumuzda kandan üç kat daha fazla lenf sıvısı bulunduğundan bu egzersiz toksinlerin karaciğer ve böbrekler tarafından detoksifiye edilebilmesi için kana taşınması açısından önemli hale gelir.

4. Kuru Cilt Fırçalama –> BURADAN OKUYABiLiRSiN

Duşa girmeden önce doğal kıllı bir fırça kullanarak kuru cilt fırçalamayı deneyin. Kuru cildinizi dairesel hareketlerle ayaklardan gövdeye ve parmaklardan göğse doğru fırçalayın. Lenfinizin akışıyla aynı yönde, yani kalbe doğru çalışmak istiyorsunuz. Kuru cilt fırçalama kan dolaşımını artırır ve selülitten şikayetçiyseniz cilt tonunun iyileşmesine yardımcı olur.

5. Masaj
Lenflerin doğal drenajını teşvik etmenin en iyi yollarından biri. Aslında bir tam vücut masajı lenf akışının hacmini 20 kata kadar artırabilir. Vücudun toksinleri, bakterileri ve virüsleri uzaklaştırmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca kronik yorgunluk ve ağrı semptomlarını hafifletebilir. Bağ dokusuna odaklanan masaj teknikleri bulmaya çalışın. Bu, vücutta lenf akışının ve drenajının desteklenmesine yardımcı olacaktır.

6. Alternatif Sıcak ve Soğuk Duşlar
Lenfatik sistemin temizlenmesi söz konusu olduğunda, dönüşümlü sıcak ve soğuk duşlar aslında oldukça faydalıdır. Sıcak su kan damarlarının genişlemesine yardımcı olurken, soğuk su damarların büzülmesine yardımcı olur. Bu, durgun lenf sıvısının atılım için karaciğere ve böbreklere gönderilmesini zorlayan doğal bir “pompa” hareketi yaratır. Lenfinizin tekrar düzgün şekilde akmaya başlamasını sağlamak harika bir çözümdür

7. Antiinflamatuar Diyet
Antioksidanlar ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir beslenme tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanızı sağlayacaktır. Lenfatik damarların bağırsak bölgesinde mevcut olduğu ve sağlıksız beslenme nedeniyle kolayca tahribata açık olduğu göz önüne alındığında, sağlıklı bir lenfatik sistemin sağlanmasına da yardımcı olacaktır. Yavaş bir sindirim sistemi = sıkışık bir lenfatik sistem. Çok çeşitli yeşil yapraklı sebzeleri ve bitkileri, taze olgun meyveler, nar, kiraz, kızılcık ve pancar gibi kırmızı yiyecekleri tüketmeye çalışın. Pancar özellikle lenfatik sistemi temizlemede harikadır. 

8. Dar Giysilerden Kaçının
Dar kıyafetlerden kaçınmak lenfatik damarların daha düzgün çalışmasını sağlayacaktır. Çorap ve balenli sütyen gibi dar giysiler giymek, lenfatik damarları çok fazla kısıtlar ve düzgün çalışmalarını engeller. Göğüslerin, kolların ve göğsün etrafına herhangi bir şey takarken bunu akılda tutmak özellikle önemlidir; lenfatik akışı kısıtlamayın.

9. Stresle Başa Çıkın
Fiziksel veya duygusal olarak stresli olduğumuzda lenfatik tıkanıklık artar. Günlük stresinizi minimumda tutmak, stresin lenfatik sistem, sindirim ve genel sağlık üzerindeki etkilerini en aza indirmek için önemlidir. Doğada daha fazla zaman geçirin ve biraz yin yoga veya meditasyon yapın. 

10. Ortamınızı Detokslayın
Gıda, hava, kişisel bakım ürünleri ve sudaki kimyasallara maruz kalma oranınızı azaltmak inanılmaz derecede önemlidir. Çamaşır deterjanınızı, güzellik ürünlerinizi, ev temizlik ürünlerinizi, sentetik kokularınızı (kokulu mumlar gibi) ve kullandığınız diğer her şeyi daha doğal versiyonlarla değiştirmeye çalışın. 

Lenf sisteminiz bunun için size teşekkür edecek !

Comment(1)

  1. ATÖLYE: FASYA MUCİZESİ ve LENFATİK SİSTEM – Ayça Oğuş :

    […] ve iltihaplanmayı önleyebilir ve ağrılardan ve sızılardan kurtulabilirsiniz.FASYA NEDİRLENFATİK SİSTEM NEDİRyazılarına göz […]

Bir Yorum Yaz